06 2017 Nisan
Sapanca'da Yatırım

Konut Alacaklara Tapu Harcı Müjdesi

Tapu harçlarında beklenen indirimin resmi gazetede yayımlanmasının ardından sektörde hareketlilik artmaya başladı. Tapu harçları ile ilgili düzenlemeye göre satış işlemi sırasında binde 20 oranında alınan tapu harcı 30 Eylül 2017 tarihine kadar binde 15 oranında alınacak. Basit bir hesapla satış için belirlenen değeri 200 bin TL olan bir ev için; satın alan vatandaş 4 bin TL yerine 3 bin TL tapu harcı ödeyecek.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında durgunlaşan sektör için tapu harcı indirimi oldukça güzel bir gelişme olacak. Konut almak için bekleyenlerin bu indirimi değerlendirmesi ve 30 Eylül 2017 tarihine kadar satışların hızlanması bekleniyor.

TÜRKİYE’DEN EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK

Ocak ayında resmi gazetede yayımlanan “ev alan yabancıya vatandaşlık yönetmeliği” inşaat sektörünün yüzünü güldürecek. Sektöre kısa vadede ivme kazandırması beklenen yönetmeliğin ardından özellikle Ortadoğu, Körfez Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nden yoğun talep geliyor. Yabancıların vatandaşlık almaları için belirlenen şartlar ise şöyle:

• 2 milyon dolarlık yatırım yapılması

• En az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alınması

• 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açılması

Vatandaşlık hakkından 100 kişilik istihdam sağlayan ve geçmişteki yatırımı ile 100 kişiye istihdam sağlamış olduğunu belgeleyen yatırımcılar da yararlanabilecek.

2017 YILI EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ

Gayrimenkul sahiplerinin her yıl ödemek ile mükellef oldukları emlak vergisi, yıl içerisinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisi için ödenmesi gereken bedel kanunda; taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranı hesaplanarak belirleniyor. Emlak vergisi oranı taşınmazın kayıtlı bulunduğu yerin büyükşehir belediyesi olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor. Büyükşehir belediyelerinde bu vergi % 100 zamlı olarak ödeniyor. Emlak vergisi ödemek için başvurulacak kanallar ise ilçe belediyeleri, E- Belediye sistemi, anlaşmalı banka ve ATM‘ler, PTT havalesi ve vergi internet şubesi olarak sayılabilir.

Vergi ödeme tarihleri ise şöyle;

• 2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödeme tarihi: 1 Mart 2017-31 Mayıs 2017

• 2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin: 1 Eylül 2017- 30 Kasım 2017

06 2017 Nisan
Sapanca'da Yatırım

Tapu Satış Evrakları

1. Tüm alıcı ve Satıcılardan nüfus cüzdanı aslı

2. Tüm alıcı ve Satıcıların vesikalık fotoğrafı (satıcı 1 adet-alıcı 2 adet) son 6 aylık

3. Zorunlu deprem sigortası (DSK)

4. Konutun bağlı bulunduğu Belediye'den alınan rayiç bedel

5. İlgili Konutun Tapu fotokopisi

6. Mortgage kullanıyorsa Bankadan alınan ipotek belgesi

7. Alıcı ve Satıcı şirket ise Şirket evrakları (son yıla ait yetki belgesi, imza sirküsü , vergi levhası, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi, ve şirket kaşesi)

TAPU İŞLEM SIRASI

1. Tapu sahibi veya vekili gerekli evraklarla birlikte tapu müdürlüğüne başvuruda bulunmalı

2. SMS olarak gelen randevu bilgilerine göre harç ödemesi yapılmalı

3. Mortgage kullanıyor ise Banka'nın ipotek yetkilisine randevu günü ve saati bildirilmelidir

4. Randevu saatinde tapuda tüm alıcılar ve satıcılar (veya vekilleri) kimlik belgeleri ile hazır olmalı

5. Okuma yazma bilmeyen alıcılar ve satıcılar, akrabalık bağı olmayan 2 şahit getirmeli

6. Akit odasında satış evrakları alıcılar ve satıcılar tarafından imzalanmalı

7. Kredi kullandı ise banka kredi açılış evrakları imzalanmalı.

01 2017 Nisan
Sapanca'da Yatırım

Faturanızı Mutlaka Alın

Aldığınız evin tapu daki işlemleri bittik den sonra toplamda ne ödediyseniz mutlaka o değer de faturanızı alın. Aldığınız fatura yıda mutlaka dikkatli bir şekilde inceleyin.

Daire satışlarında Kdv oranı %1 'dir.

Küçük çaplı müteahhit firmaları bu konuda satış esnasında krediyi az kullandırma ve kullandığın kredi miktarı kadar fatura keserek usulsüzlük yapmaktadırlar.

Bu konuda ödeyeceğiniz peşinat ve diğer ödemeleri banka yolu ile yaparsanız kesinlikle bunu engellemiş olursunuz.

27 2017 Mart
Sapanca'da Yatırım

Sapanca'da Yatırım

SAPANCA

Sapanca, son yıllarda özellikle İstanbul’luların şehirden kaçıp nefes aldıkları bir bölge haline geldi. Şehir yaşamından uzaklaşıp hafta sonu kısa bir tatil yapmak isteyenler için her mevsim büyüleyici güzellikler sunan Sapanca, ziyaretçilerine doğal güzellikler içinde kaybolma imkanı veriyor. Her biri doğanın en güzel yerinde bulunan Sapanca otelleri ziyaretçilerine huzurlu bir tatil imkanı sunuyor.

Bahar aylarında çiçekler açmaya başladığında en güzel renklere bürünen Sapanca’da doğaya doyabilirsiniz. Göl kenarı, ormanları, şirin Sapanca otelleri, birbirinden güzel lezzetler sunan restoranları ile hafta sonunuzu muhteşem bir şekilde geçirebilirsiniz.

İstanbul’a çok yakın bir lokasyonda olması sebebiyle İstanbulluların yoğun bir şekilde ziyaret ettiği Sapanca, İstanbul- Ankara otoyolunu takip ederek kolayca ulaşılabilecek bir nokta da yer alıyor.

3 ADIMDA SAPANCA

1. ULAŞIM

Sapanca’ya İstanbul- Ankara otoyolunu takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul Avrupa yakası çıkışlarında 2,5 saat kadar bir yolculuk yapılması gerekirken Anadolu yakasında olanlar daha şanslı, onlar 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Sapanca’ya ulaşabilirler.

2. SAPANCA DA YEME İÇME

Yılın her mevsimi ayrı güzellikleri bağrında saklayan Sapanca’nın her noktasında görülmesi gereken pek çok yer var. Sapanca’ya günün erken saatlerinde geldiyseniz mutlaka köy kahvaltısı yapmalısınız. Gerek göle bakan manzarasıyla gerek yeşillikler arasındaki masalarıyla kahvaltının tadına doyamayacağınız pek çok mekan bulunuyor.

Güne güzel başlamanızı sağlayacak doyurucu bir köy kahvaltısı ardından temiz havada yapacağınız aktivitelerden sonra acıktığınızda, bölgede bulunan birbirinden güzel restoranlarda farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Önerimiz ise mutlaka kiremitte alabalık ve kiremitte mantarı tatmanız yönünde.

3. YAPMADAN DÖNMEYİN

Eğlence sevenler için sapanca da yapılması gereken ilk aktivite paintball oynamak. Özellikle arkadaş grubunuzla gittiğinizde mutlaka paintball oynayın.

Yürüyüş severler uzun doğa yürüyüşleri yapabilirler. Özellikle bahar aylarında toprak uyanıp çiçeklerini etrafa saçarken, her adımda ayrı haz alacağınız bir yürüyüş mutlaka yapmalısınız.

Su sporlarıyla ilgilenenler göl çevresinde rüzgar sörfü, su kayağı, kneeboard aktivitelerine katılabilir. Tatilinde tarih solumak isteyenler ise Rüstem Paşa Camii, Bizans Devri Lahitleri, Vecihi Kapısı, Rahime Sultan Camii gibi tarihe tanıklık etmiş yapıları ziyaret edebilir. Sapanca, fotoğraf tutkunları için adeta bir cennet… Her köşesinde ayrı bir güzellik saklayan Sapanca, fotoğrafçıların en güzel kareleri yakalayarak ölümsüzleştirmesine imkân veriyor.

ARAPLAR NEDEN SAPANCA'DA ?

Merkeze çok yakın köyleri, meyve bahçeleri, maviye doyuran gölü, ormanı, doğal ürünleriyle bu dünyada bir cennet misali Sapanca… Yeşille maviyi harman edip masal gibi sunan Sapanca, son yıllarda yerli turistlerin yanı sıra özellikle Arapların dikkatini çekiyor. Araplar çeşitli turlarla geldikleri Sapanca’ya âşık olup hızla ve akın akın bölgeye yerleşmeye başladılar. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt vatandaşlarını doğal güzelliklerinin yanı sıra İstanbul’a yakınlığı ile de cezbeden Sapanca da pek çok villaköy bulunuyor. Köklü bir şirket olan Anadolum İnşaat A.Ş, Sapanca bölgesinde hayata geçirdiği Comfort Sapanca Projesiyle başta Araplar olmak üzere Sapanca aşıklarına yepyeni bir yaşam alanı sunuyor. Ulaşımın çok kolay olduğu bir lokasyonda yer alan Comfort Sapanca villaları, sakinlerine huzurlu ve konforlu bir yaşam alanı sunuyor.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İSTANBULA AÇILDI SAPANCAYA YARADI

Üçüncü köprünün açılmasıyla birlikte yeni otoyol güzergâhı Sakarya bölgesindeki arazilere değer kazandırdı. Arifiye, Sapanca, Karasu, Serdivan gibi ilçeler de üçüncü köprü ile değeri artan yerleşim yerleri arasında bulunuyor.

Sakarya bölgesinde hem turistik olarak hem de yerleşim yeri olarak en fazla talep gören ilçe olan Sapanca, Yavuz Sultan Selim köprüsünün açılmasıyla beraber diğer köprülerde trafiğin rahatlamasıyla artık çok daha kolay ulaşılabilir bir hale geldi.

Eşiz güzellikteki gölü, doğa ile iç içe otelleri ve birbirinden güzel tatlar sunan restoranları ile Sapanca, son yıllarda insanların yazlık olarak en çok tercih ettikleri yerler arasında bulunuyor. Bölgede bulunan ve yapımı tamamlanarak satışa sunulan Comfort Sapanca vi llaları, kaliteli, konforlu ve huzurlu bir yaşam alanını sapanca aşıkları ile buluşturuyor.

Anadolum inşaat, Sapanca bölgesinde hayata geçirdiği Comfort Sapanca villalarının yanı sıra ilçe merkezine oldukça yakın bir lokasyonda start verdiği SUİTS projesiyle de Sapanca’ya yerleşmek isteyenler için farklı yaşam alanları sunuyor. Akıllı ev sistemli, göl ve orman manzaralı daireler olarak tasarlanan suits projesi, Daha bitmeden talep görmeye başladı bile.

20 2017 Mart
Bankalar inşaatın ne aşamasında konut kredisi verir ?

Bankalar inşaatın ne aşamasında konut kredisi verir ?

Bankalar ilk etapta inşaatın %80 tamamlanmış olmasına dikkat eder bankalarda %80 oranı şöyle ki; eksper geldiği zaman bir daireye girdiği zaman Çatı,dış kaplama,kapı ve pencerlerin takılmış olması gerekir ki müşteri ancak bankadan %80 oranında mortgage kredisi kullansın.

Henüz proje aşamasında bir banka ile firma anlaşmış ise konutlarda inşaat tamamlanmış oranına bakılmazsızın mortgage kredisi kullanılır. Projeyle anlaşan bankalar proje bitimine kadar da sorumluluk taşır ve projeden müşteri mortgage kredi kulanırsa şayet tüketici lehinedir.

16 2017 Mart
Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bitmiş ve oturuma hazır ise projenin ihtiyacınıza uygun olup olmadığı fiyat ve ödeme seçeneklerinin yerini varsa çocuklarımız için okul seçeneklerini dikkate alarak karar verilmelidir.

Proje yapım aşamasında ise gelecekte etrafında nelerin daha yapılacağı örneğin okul hastane kamu ve hizmet binaları gibi ilerde olması muhtemel yerleri de dikkate alınmalı.

Bu durum hem yaşam kalitesini artıracak hem de mülkümüzün değerlenmesine neden olacaktır.

Şehrin gelişmekte olan bölgesi seçilmeli ilerde alınan gayrimenkulün değerinin daha da artması düşünülür.

Bir sonraki yazımızda dairenin ihtiyacımızı parametreleri değerlendirilecek.